Wycieczka do stadniny koni klas trzecich

W dniu 24 października br. klasy 3a i 3b wraz ze swoimi opiekunami: Łabuz Agatą i Łotocką Sabiną wybrały się na wycieczkę do stadniny koni „Stajna Przylesie” w Borzęcie. Krótka podróż upłynęła pod znakiem śmiechu i rozmów uczniów. Jednym z założeń wycieczki była integracja międzyklasowa.

O godzinie 9:00 dzieci w liczbie 25 zjawiły się w umówionym miejscu. Przed wejściem na teren obiektu zostały poinformowane o zasadach panujących na terenie szkółki.
Dotyczyły one głównie bezpieczeństwa i stosownego zachowania w kontakcie ze zwierzętami. Oprócz koni powitały nas trzy, spragnione uwagi i czułości, psy – które stały się ulubieńcami dzieci.  Grupa została podzielona na pięć, pięcioosobowych zespołów, a każdemu z nich został przydzielony koń lub kucyk. Zadaniem uczniów było dokładne wyczyszczenie i osiodłanie wierzchowców, w czym towarzyszyli im opiekunowie zwierząt.

Po zakończonych przygotowaniach grupa udała się na halę, gdzie odbyły się jazdy i ćwiczenia na końskich grzbietach. Kolejka chętnych do pomocy dzieci nie miała końca. Każdy chciał oprowadzić konia po ujeżdżalni i pomóc kolegom w ćwiczeniach. W międzyczasie rozpaliliśmy ognisko. Dzieci z uśmiechami na twarzach opiekały słodkie pianki, a wychowawczynie pilnowały, alby oprócz łakoci w brzuchach znalazła się kiełbaska i ciepła herbata.

Po zakończonych jazdach uczniowie rozsiodłali konie i odprowadzili je na pastwisko. Przez następne dwie godziny właściciele szkółki przygotowali gry i zabawy na terenie ujeżdżalni. Uczyły one dyscypliny i współpracy między członkami par i zespołów. Na koniec wyprawy wyłoniony został mistrz skoków przez przeszkodę, którym został Adaś z klasy 3b.

Powrót został zaplanowany na godzinę 13:30 i właśnie o tej porze autokar odwiózł szczęśliwe dzieci pod drzwi naszej szkoły. Wycieczka podobała się tak bardzo, że planujemy kolejne odwiedziny wiosną przyszłego roku.