Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole!

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego naszą Szkołę odwiedzili goście z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tym samym włączyliśmy się w obchody ósmej edycji Miesiąca Języka Ojczystego UJ – wydarzenie jest objęte m.in. patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Klasy VI i VII wysłuchały wykładu prof. Macieja Raka (Katedra Historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ) pt. „Co trąci myszką? – uwagi na temat frazeologii współczesnej i dawnej”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w zajęciach, w trakcie warsztatów poznali definicję frazeologizmu oraz pochodzenie niektórych przysłów.

–Klasy VIII wzięły udział w warsztacie mgr Małgorzaty Majkowskiej (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UJ) pt. „Czy komunikacja internetowa jest gorsza?”. Uczestnicy dyskutowali między innymi o tym, co to znaczy, że żyjemy w kulturze obrazkowej i jakie to ma konsekwencje dla ich codziennych interakcji.

–Klasy IV i V – wraz z mgr Moniką Brytan-Ciepielak (Szkoła Doktorska Nauk Humanistycznych UJ, nauczycielka języka polskiego w naszej szkole) – rozmawiały o „Dziedzictwie językowo-kulturowym powiatu myślenickiego”. Uczniowie poznali pojęcie gwary i dialektu oraz dowiedzieli się, jakie grupy etnograficzne zamieszkują ich powiat. Spotkanie zakończyło się testem ze znajomości okolicznego słownictwa gwarowego oraz quizem.

Szkoła Podstawowa nr 4 w Myślenicach już po raz drugi zainaugurowała Miesiąc Języka Ojczystego z Uniwersytetem Jagiellońskim.

Po warsztatach polonistki przygotowały dla uczniów wszystkich klas zabawy, quizy i zajęcia rozwijające umiejętności posługiwania się językiem ojczystym. Najmłodsi mogli zmierzyć się z trudnościami ortograficznymi kolorując malowanki oraz rozwiązując krzyżówki.

Klasy starsze miały za zadanie wykonać plakaty zachęcające do przeciwdziałania wulgaryzmom związane ze słowami Janusza Korczaka „Źle mówić lub pisać - to znaczy krzywdzić swoją mową tych wszystkich, którzy ją z taką czcią budowali. Język smuci się, choruje - gdy ludzie źle nim mówią”.

Wszyscy uczniowie pracowali z wielkim zaangażowaniem!