„Szlakiem bajek i tradycji” – dwudniowa wycieczka klas czwartych.

13 i 14 czerwca 2023r. klasy 4a i 4b wraz z opiekunami wybrały się na dwudniową wycieczkę „Szlakiem bajek i tradycji”. W pierwszym dniu uczniowie zwiedzili Centrum Starego Miasta w Tarnowie - Rynek z renesansowym Ratuszem i zabytkowymi kamieniczkami. Potem udali się do Zalipia, czyli najbardziej kolorowej wsi, w której kwiaty rosną wszędzie i to nawet zimą.

Kolejnym punktem było Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka – dziecięce centrum kultury znajdujące się w Pacanowie. Tu uczniowie zwiedzili „Bajkowy Świat” i ogród edukacyjny. Wzięli też udział w warsztatach „Wybuchowa Nauka” oraz obejrzeli niezwykły spektakl „Mała syrenka” w Małym Teatrze. Mieli też możliwość dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat teatru lalkowego i rodzaju lalek stosowanych w takim teatrze.

W drugim dniu ważnym punktem było wyjście na Święty Krzyż. Podążając „drogą królewską”, uczniowie dowiedzieli się, co to są gołoborza, przypomnieli sobie legendę związaną z Łysą Górą oraz poznany w klasie IV komiks „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” J. Christy. Następnie udali się do dawnego opactwa benedyktynów na Świętym Krzyżu – mekki dla pielgrzymów, Bazyliki na Świętym Krzyżu, najstarszego polskiego sanktuarium. Tu w Muzeum Przyrodniczym Świętokrzyskiego Parku Narodowego mieli okazję poznać niezwykle bogaty, ważny i zmieniający się świat przyrody.

Na koniec uczniowie udali się do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. To nietypowe miejsce, w którym czas cofnął się o kilka stuleci. Zwiedzając XI i XII -wieczne zagrody i warsztaty, odbyli podróż w czasie. Poznali XII-wieczną rzeczywistość z całym jej kolorytem i pogańskimi bóstwami, których na szczycie Łysej Góry czcili przed wiekami pradawni mieszkańcy tych ziem. Zobaczyli też warsztat garncarski, kowalski, obróbki drewna, zielarki, tkacki oraz rymarsko-szewski. Sami wzięli udział w warsztatach ceramicznych.

Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Czas upłynął szybko na zdobywaniu nowej wiedzy, wspólnym śpiewie w autokarze i na noclegu oraz grach i zabawach.