Rajd Patriotyczny szlakiem miejsc pamięci

Już po raz ósmy członkowie Stowarzyszenia Motosport Myślenice, wraz z Polskim Towarzystwem Historycznym (oddział Myślenice) zorganizowali Rajd Patriotyczny szlakiem miejsc pamięci. Jak co roku wyruszył on z myślenickiego rynku 11 listopada o godzinie 11. To inicjatywa dla fanów motoryzacji i historii, która nie tylko gromadzi pasjonatów samochodów zabytkowych. Celem ich wyprawy są miejsca związane z wydarzeniami z okresu I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W Rajdzie wzięli udział przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Myślenicach. Na jego trasie znalazły się cmentarze wojenne w Wiśniowej i Drogini, na których spoczęli żołnierze kilku narodowości, którzy zginęli na tych ziemiach podczas I wojny światowej oraz Kopiec Msrszałka Józefa Piłsudskiego w Osieczanach. Była to jednocześnie okazja, aby zapalić znicze i przypomnieć historię tych miejsc oraz ludzi z nimi związanych.

Według legendy - podczas ostrzału Myślenic wydarzył się tzw. Cud na Rabą. Pojawianie się na niebie wizerunku Matki Bożej Myślenickiej miało spowodować chaos w szeregach atakujących wojsk rosyjskich i przejście do kontrataku Austriaków. Można w to wierzyć lub nie, aczkolwiek fakt pojawiania się jasnej postaci relacjonowali też jeńcy rosyjscy, zgromadzeni na myślenickim rynku – opowiadał Pan Marek Stoszek, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego – oddział Myślenice.