Małopolska Noc Naukowców 2017

Czy nauka jest tylko dla naukowców? Oczywiście, że nie! To może być pasja, własny rozwój, poznawanie świata i wiedza, która bywa bardzo przydatna na co dzień. W piątkowy wieczór liczna grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w organizowanej po raz kolejny Małopolskiej Nocy Naukowców 2017. Tej jedynej nocy naukowcy odchodzą od swoich codziennych obowiązków, aby każdy mógł się przekonać, że nauka jest pasjonująca i ciekawa. Można było zobaczyć naukowców w nietypowych sytuacjach, a publiczność w roli naukowców. Ta noc była pełna atrakcji: pokazów, eksperymentów, warsztatów. Uczniowie brali udział w wykładach i uczestniczyli w zajęciach, poznając tajniki pracy i nauki na takich uczelniach jak: Uniwersytet Pedagogiczny, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Uniwersytet Rolniczy.

Nasi uczniowie między innymi brali udział w pokazie eksperymentów fizycznych, w pokazie laboratorium optyki kryształów, w pokazach robotów, a także drukarki 3D. W instytucie matematyki mieli okazję zmierzyć się z logicznymi zagadkami, grami, a także brali udział w Salonie Kartezjusza czyli algebra i geometria w jednym. W Instytucie Geografii liczna grupa uczniów brała udział w ciekawym wykładzie Geograf po godzinach – Nowa Zelandia.

W głównym holu UR uczniowie zobaczyli prezentację ryb krajowych i akwariowych, a także oznaczanie wieku ryb na podstawie łusek, następnie odwiedzili pokazy zwierząt egzotycznych, gdzie stanęli „oko w oko” z ptasznikiem, zobaczyli, czy kameleon rzeczywiście ekspresowo zmienia kolor swojej skóry, przekonali się, czy skóra węża jest obślizgła czy może jednak sucha. Kolejną atrakcją była osteologia w pigułce, czyli budowa kości i szkieletu zwierząt, a także pierwsza pomoc u małych zwierząt, których pokaz odbywał się na fantomie. W AGH wszyscy samodzielnie wybijali młotem pamiątkowe monety.

Uczniowie byli zachwyceni, a nauczycielom-opiekunom przypomniały się czasy studiów. Na pewno wrócimy tu za rok by zarażać młode pokolenia nie tylko chęcią zdobywania wiedzy ale przede wszystkim rozwijania swoich pasji.

Noc Naukowców była dla mnie interesująca bo odgadywałam kości zwierzęce        Julia

Ta Noc była ciekawa, interesująca i intrygująca – będę weterynarzem                    Emilia

Nigdy wcześniej nie widziałam ryby zainfekowanej przez pijawkę                          Emilia

To był ciekawie i mile spędzony czas                                                                            Mateusz