”The 5th Science Projects Workshop in the Future Classroom Lab” (2015r.)

W dniach 20.02.2015-22.02.2015 w Brukseli odbyły się warsztaty ”The 5th Science Projects Workshop in the Future Classroom Lab” organizowane przez European Schoolnet w we współpracy z projektem Scientix.

Głównym celem warsztatów było poznanie nowych środków i pomysłów na nabardziej atrakcyjne nauczanie przedmiotów ścisłych. Warsztaty więc skierowane były do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, technologii informacyjno-komunikacyjnych i matematyki. Uczestnicy mieli okazję poznać szereg europejskich projektów naukowych i dowiedzieć się o możliwościach uczestnictwa w tychże projektach. Podczas zajęć prezentowano nowoczesne technologie, które można wykorzystywać w nauczaniu przedmiotów matematyczno – przyrodniczych.

W spotkaniu wzięło udział około 60 nauczycieli z 25 krajów Europy. Polskę reprezentowała między innymi nasza nauczycielka matematyki Katarzyna Pietrzak.

Oto fragment relacji pani Katarzyny z udziału w warsztatach:

„(…)Spotkanie otworzyła Agueda Gras-Velazquez przedstawiając istotne informacje i aktualności dotyczące Scientix. W kolejnej części wybrani uczestnicy zaprezentowali swoje projekty takie jak: NanoEIS, PRIMAS, astro EDU, ENGINEER project, Citizen Sciensat school oraz Quantum Spin-Off. Po prezentacjach uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy, w których odwiedzili Future Classroom Lab, a także mogli podyskutować z innymi nauczycielami. Kolejne zajęcia - warsztaty odbyły się również z podziałem na grupy. Jako nauczyciel matematyki wybrałam warsztaty IBL in „Mathematics and Sciens Education”, gdzie mogliśmy już w szczegółach dowiedzieć się więcej na temat projektu PRIMAS. W czasie tych warsztatów podano ciekawe pomysły do wykorzystania w klasie. Kolejny warsztat, który wybrałam odbył się w Future Classroom Lab, warsztat dotyczył projektu ”Citizen Science AT school”. Był to jeden z najciekawszych warsztatów, gdyż każdy z uczestników mógł sprawdzić działanie i wykorzystanie poszczególnych stanowisk laboratorium. Po warsztatach odbyło się podsumowanie, na którym można było podzielić się refleksją na temat dotychczasowych zajęć, a także zadawać pytania.

Na zakończenie dnia odbyliśmy krótki spacer po centrum miasta, a w czasie uroczystej kolacji mogliśmy dzielić się wrażeniami minionego dnia. Podczas rozmów z uczestnikami warsztatów wymienialiśmy spostrzeżenia i uwagi dotyczące pracy w szkole. Wymienialiśmy doświadczenia związane z pracą w różnych projektach a ekipa z Polski zaprezentowała projekt eTwinning, który wzbudził duże zainteresowanie.(…)

Udział w warsztatach poszerzył moją wiedzę na temat nowoczesnych technologii w nauczaniu. Wzbogacił bazę projektów, w których moja szkoła mogłaby uczestniczyć.(…)”

autor: Katarzyna Pietrzak