Ogólnopolska akcja Samorządy Mają Głos!

Akcja polega na organizacji wspólnego dnia wyborów do władz Samorządów Uczniowskich. Wzięliśmy udział jako jedna z prawie 600 szkół z całej Polski, dokumentując organizację wyborów zgodnie z demokartycznymi standardami na platformie: www.wybory.ceo.org.pl.

Patronem tego wydarzenia jest Centrum Edukacji Obywatelskiej z Warszawy, które nadzoruje poprawność procedur wyborczych.

Od dnia 19 września 2016r. kandydaci w formie kolorowych plakatów przedstawiali swoje propozycje działań, postulaty, a także fotografie z własnym wizerunkiem, które następnie umieszczano na tablicy ogłoszeniowej Samorządu Uczniowskiego oraz tak, aby każdy uczeń mógł zapoznać się z programami poszczególnych kandydatów.

23 września wszyscy kandydaci losowali swoje miejsca na kartach do głosowania. Szkolna Komisja Wyborcza przygotowała lokal wyborczy, a także karty do głosowania i w dniu 30 września przeprowadziła wybory do Samorządu Uczniowskiego.

Warto podkreślić, że demokratyczne wybory do władz Samorządu Uczniowskiego są niezwykle istotnym krokiem do tworzenia atmosfery, w której młodzież odczuwa, iż współdecyduje o kierunku przemian i rozwoju szkoły, do której uczęszcza. Gdy młodzi mobilizują się do działania, korzystnie to wpływa na zachodzące zmiany, a sami głosujący wiedzą, że stają się współautorami sukcesu i tym chętniej identyfikują się ze „swoją szkołą”, co w ostatecznym rozrachunku przynosi wszystkim wymierne korzyści. Nie należy też zapominać o jakże ważnym podczas organizowania różnego typu akcji procesie integracji i nauce pracy w zespole.

Uprawnionych do głosowania było 227 osób, głosowało 197. Po podliczeniu głosów ogłoszono wyniki:

Przewodniczącą Szkoły została uczennica kl. 3c   Kinga Makusek

Opiekunami Samorządu zostali : p. Dariusz Róg oraz p. Janusz Curyło

Nowym władzom Samorządu Uczniowskiego życzymy wielu ciekawych pomysłów oraz kreatywności w działaniu.