Mamy Niepodległą - po raz drugi (2014r.)

Odkrywanie  Niepodległości przez Polaków

Dziś - w wolnej i niepodległej Polsce - w czasach, gdy nie musimy orężem stawiać czoła nieprzyjacielowi, coraz trudniej wychodzić do społeczeństwa z ideami patriotyzmu.

11 listopada to święto, o którym powinniśmy chcieć pamiętać, bo niesie ze sobą martyrologiczne wspomnienie bohaterów I wojny światowej, ale także niezwykle radosne wydarzenie historii Polski - przez dziadów naszych długo oczekiwane odzyskanie niepodległości. Dlatego nadszedł  czas, by złamać stereotypy i zaproponować Polakom inną formę świętowania. A ponieważ słowa Jana Zamoyskiego (również przypisywane Andrzejowi Fryczowi Modrzewskiemu): „Jakie będzie młodzieży chowanie, takie będzie Rzeczpospolitej władanie” nie traci na czasie i wartości, kształtujemy postawy współczesnego patriotyzmu - pamięci i radości -  wśród najmłodszych: dzieci i młodzieży. Oni bowiem są w stanie nam - dorosłym, starszym osobom - zaszczepić uśmiech i wskazać radość z obchodzenia Święta Odzyskania Niepodległości.

W Gimnazjum nr 3 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Myślenicach już drugi raz postawiliśmy na połączenie tradycji historycznej ze współczesnym rozumieniem patriotyzmu i nie tylko przyłączyliśmy się do Ogólnopolskiej akcji Mamy Niepodległą, ale przenieśliśmy ją na myślenicki grunt, starając się zaszczepić wśród mieszkańców miasta i gminy radość z odzyskania niepodległości.

Uczniowie udali się do włodarzy miasta - Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice oraz Starosty powiatu myślenickiego z życzeniami, a następnie wyszli na Rynek, by w barwach biało-czerwonych, z okolicznościowymi kartkami autorstwa Henryka Sawki, Jana Konarzewskiego, Henryka Jerzego Chmielewskiego i symbolicznym polskim jabłkiem życzyć wszystkim dużo radości w dniu narodowego święta.

W szkole zaś czuć było piłsudczykowskie wezwanie do działania współczesnych oraz walki i pamięci o przeszłości. Wspólnie zorganizowaliśmy happening Mamy Niepodległą. Uczciliśmy ten dzień w niezwykły sposób, bo ubraliśmy się w narodowe barwy, śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, na okolicznościowych kartkach wysyłaliśmy najbliższym życzenia, a przede wszystkim przez cały dzień cieszyliśmy się z nadchodzącego święta. Młodzież naszego gimnazjum kolejny raz pokazała, że wezwanie Piłsudskiego „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska” jest bliska ich sercom i ideom wartościowego wychowania opartego na pamięci, szacunku do przeszłości i współczesnej kreatywności młodych Polaków oraz ich spontanicznej radości.

Wierzymy, że jeśli spotkaliście Państwo naszych uczniów, składających Wam życzenia z okazji narodowego święta, spełniliśmy nasze zadanie i powinność wobec przodków i przyszłych pokoleń. Do zobaczenia za rok!

Reportaż z akcji "Mamy Niepodległą" znajduje się na stronie: www.myslenice-itv.pl