VII Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego "Piórem i Pazurem"

W etapie szkolnym: „I znów poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko.” Kornel Makuszyński, „120 przygód Koziołka Matołka”

W etapie wojewódzkim: „Przecie każda książka jest żywym stworzeniem... Każda ma duszę i każda ma serce.” Kornel Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”

W etapie ogólnopolskim: „Fiołki są piękniejsze od wszystkich diamentów świata! A czyste serce czerwieńsze od wszystkich rubinów...". Kornel Makuszyński, „Szatan z siódmej klasy”

Szczegóły dotyczące prac:
1) Tekst należy napisać piórem maczanym, piórem wiecznym, brushpenami lub pisakami kaligraficznymi na gładkiej kartce formatu A4 jednostronnie. Prace pisane długopisami, cienkopisami lub piórami zmywalnymi nie będą brane pod uwagę (całkowity zakaz używania korektora)
2) Prace mogą być napisane atramentem w dowolnym kolorze.
3) Elementy graficzne nie mogą przekraczać powierzchni ¼ pracy.
4) Elementy liternicze (rysowane litery) nie mogą przekraczać ¼ części kaligraficznej.

I etap

1. Przeprowadzenie I etapu - szkolnego do 29 lutego 2024r.

2. I etap: eliminacje szkolne - czas trwania 120 minut;

Uczestnicy będą oceniani w następujących kategoriach:

I kategoria - uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych

I kategoria – uczniowie klas VII - VIII,

III kategoria – uczniowie szkół ponadpodstawowych.

3. Zadanie konkursowe polega na pięknym przepisaniu zadanego tekstu ozdobieniu tekstu iluminacjami, inicjałem lub bordiurą.

w etapie szkolnym: „I znów poszedł biedaczysko, po szerokim szukać świecie tego, co jest bardzo blisko." Kornel Makuszyński, „120 przygód Koziołka Matołka"

4. Tekst należy napisać piórem maczanym, piórem wiecznym, brushpenami lub pisakami kaligraficznymi na gładkiej kartce formatu A4 jednostronnie.

1. Prace pisane długopisami, cienkopisami lub piórami zmywalnymi nie będą brane pod uwagę.

2. Prace mogą być napisane atramentem w dowolnym kolorze.

3. Do tworzenia inicjałów, iluminacji i bordiur można użyć dowolnych przyborów i narzędzi.

4. Prace na etapie szkolnym oceniają komisje szkolne (wyjątkiem są prace uczestników indywidualnych)

5. uczestnicy indywidualni przesyłają skan pracy do 29 lutego 2024r., aby nasi jurorzy mogli dokonać oceny. Przesyłane pliki mogą zostać nazwane JEDYNIE imieniem i nazwiskiem oraz klasą. Temat maila: Konkurs kaligraficzny, NR SZKOŁY, miasto

5. Kryteria oceny prac:

staranność i oryginalność elementów graficznych (5pkt),

płynność pisma i estetyka połączeń literowych (5pkt),

kompozycja pracy (5pkt),

poprawność ortograficzna i interpunkcyjna (5pkt),

oryginalność ujęcia tematu (5pkt).